هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

اسپی مزگت؛ مسجد سفیدتوسط : در:

اسپی مزگت؛ مسجد سفید

اسپی مزگت؛ مسجد سفیدسازه‌ای که امروزه به “اسپی مزگت” (همان “مسجد سفید” در زبان تالشی) مشهور است؛ نیایشگاهی باستانی مربوط به دوره سلجوقی است که در ۲۲ کیلومتری جنوب شهر تالش قرار گرفته.

مختصات دقیق آن به قرار زیر است:
۳۷٫۶۵۲۲۹۶°شمالی
۴۹٫۰۵۵۶۷۲°شرقی

با اینکه محوطه باستانی اسپی مزگت در میراث فرهنگی ثبت شده است ولی بدون نگهبان و حفظ حریم رها شده. فاصله ناچیز تا جاده اصلی و همچنین سهولت دسترسی به آن، امکان بازدید را مهیا می‌کند ولی شرایط محلی به صورتی است که احتمال حمله حیوانات وحشی و اشرار و حتی سقوط آوار ساختمان وجود دارد و توصیه می‌شود گردشگران لااقل نیمه حرفه‌ای با تجهیزات دفاعی به محل نزدیک شوند.

اخبارویژه

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.