هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

جسد مومیایی مرد راهب یا زن حامله؟توسط : در:یک مومیایی باستانی کشف شده در مصر که تاکنون تصور می‌شد جسد یک مرد راهب است،‌ یک زن حامله از کار درآمد.


گروهی از دانشمندان لهستانی با بررسی یک جسد مومیایی در موزه ملی لهستان،‌ دریافتند که این جسد نه‌تنها مربوط به یک زن است،‌ بلکه زن مومیایی شده،‌ هفت ماهه باردار بوده است.

دانشمندان می‌گویند این نخستین مومیایی شناسایی شده یک زن حامله در تاریخ است.


این جسد مومیایی در سال ۱۸۲۶ به ورشو،‌ پایتخت لهستان منتقل شده بود و در تمام این مدت تصور می‌شد جنازه مومیایی شده یک راهب مصر باستان است. تاکنون هیچ بررسی دقیقی بر روی این مومیایی نشده بود.

آن‌ها در ادامه بررسی‌ها متوجه وجود دست و پای کوچک در داخل بطن مومیایی شدند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که این زن حدوداً‌ ۲۰ تا ۳۰ ساله بوده است.

دانشمندان با اندازه‌گیری جمجمه جنین دریافتند که زن مومیایی شده، ۶ تا ۷ ماهه حامله بوده است.

نتایج این بررسی‌ها اخیراً‌ در یک مجله علوم باستان‌شناسی منتشر شده است.

منبع: سایت آرت‌نت نیوز

اخبارویژه

فضه زحمتکشAuthor posts

دبیر خبر سایت پشت‌بام

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.