هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

بام تصویرسازی/ارباب حلقه‌هاتوسط : در:


ارباب حلقه‌ها رمانی به سبک خیال‌پردازی حماسی

ارباب حلقه‌ها رمانی به سبک خیال‌پردازی حماسی به قلم تالکین است. جان رونالد روئل تالکین (۱۸۹۲ – ۱۹۷۳) نویسنده، شاعر، زبان‌شناس و استاد دانشگاه بریتانیایی بود که به خاطرِ آثار خیال‌پردازی حماسی‌اش شناخته می‌شود. از معروف‌ترین کتاب‌های او می‌توان به هابیت، ارباب حلقه‌ها و سیلماریلیون اشاره کرد.
ارباب حلقه‌ها طی دوازده سال از ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۹، که بیشتر آن در زمان جنگ جهانی دوم بوده، به نگارش درآمده است. اگرچه این کتاب در بین خوانندگان به شکل یک سه‌گانه جا افتاده‌، اما در ابتدا بنا بود این اثر جلد اول کتاب سیلماریلیون باشد که نویسنده به دلایل اقتصادی تصمیم به حذف جلد دوم گرفت و کتاب ارباب حلقه‌ها را در سه جلد منتشر کرد. از آن زمان تاکنون این کتاب بارها تجدید چاپ شده و به زبان‌های زیادی ترجمه شده‌است.

یکی از مشهورترین کتاب‌های ادبیات قرن بیستم

ارباب حلقه‌ها یکی از مشهورترین و تأثیرگذارترین کتاب‌های ادبیات قرن بیستم به‌شمار می‌رود.
این داستان در سال ۱۹۵۴ و ۱۹۵۵، در سه جلد – با عناوین یاران حلقه، دو برج و بازگشت پادشاه – به چاپ رسید. گروه لد زپلین، نخستین گروه در عرصه موسیقی بود که برای خلق راک حماسی از بن‌مایه داستان ارباب حلقه‌ها در اشعارش استفاده کرد..
ارباب حلقه‌ها ماجرای سفر بزرگ فرودو و یاران حلقه است؛ گندالف جادوگر، سام، مری و پیپین هابیت، گیملی دورف، لگولاس الف، بورومیر اهل گاندور، و آراگون پسر آراتون (پادشاه آدمیان) که همگی به دفاع از خیر در برابر شر می‌ایستند.
در سال ۱۹۷۸ انیمیشنی بر اساس رمان ارباب حلقه‌ها توسط رالف بخشی Ralph Bakshi کارگردانی شد که برخی منتقدان معتقدند بر سه گانه پیتر جکسون بسیار اثرگذار بوده است.

قسمت سوم ارباب حلقه‌ها در سال ۲۰۰۳ بیشترین جوایز اسکار را از آن خود کرد

سه‌گانه فیلم ارباب حلقه‌ها به کارگردانی پیتر جکسون Peter Jackson در فاصله سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳، بر اساس اثر تالکین، تهیه شد و به عنوان پرفروش‌ترین فیلم در زمان اکران خود محبوبیت جهانی یافت. قسمت سوم آن در سال ۲۰۰۳ بیشترین جوایز اسکار (۱۱جایزه) را از آن خود کرد.
ارباب حلقه‌ها به دلیل شخصیت‌ها و موقعیت‌های متنوع و جذاب، مورد علاقه تصویرگران بسیار با تکنیک‌ها و دیدگاه‌های متنوع بوده است و ده‌ها هنرمند آن را مصور کرده‌اند. در این مطلب بخش کوچکی از تصویرسازی‌های مبتنی بر این رمان را می‌بینیم.
1_ Andrea Piparo
2_Hildebrandt brothers
Greg & Tim Hildebrandt.
3_Alan Lee
4_Matías Bergara
5_Donato Giancola 
6_Ruth Sanderson
7_Soni Alcorn Hender
8_The One Ring
Frodo and Gandalf – Ralph Bakshi
9_The Lord of the Rings Peter Jackson
10_جی جی آر تالکین
#بام_تصویرسازی
دبیر: سمیه علیپور
تصاویر:

مجله آنلاینویژه

سمیه علیپورAuthor posts

دبیر بام تصویرسازی

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.