هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

یک زوج تابلوی چند صد هزار دلاری نمایشگاه را رنگ کردندتوسط : در:


پس از این حادثه یک تابلو لطفا دست نزنید مقابل این گرافیتی قرار داده شد

مسئول این گالری در شهر سئول به خبرگزاری رویترز گفته که “آنها به اشتباه فکر می‌کردند که اجازه دارند تا با استفاده از این وسایل در این گرافیتی مشارکت کنند”.

پس از اینکه کارکنان این گالری متوجه رنگ خیس روی گرافیتی شدند از طریق دوربین‌های مداربسته مرد و زن ۲۰ ساله‌ای را که اشتباهی دست به این کار زده بودند، شناسایی کردند.

تخمین زده می‌شود که این گرافیتی که هنوز نامی بر آن گذاشته نشده حدود ۵۰۰ هزار دلار آمریکا ارزش داشته باشد.

این اثر را یک هنرمند آمریکایی با نام جون‌وان در سال ۲۰۱۶ در مقابل تماشگران در شهر سئول کشیده شده بود.
این رنگ‌های سیاه را زوج هنردوست به نقاشی افزودند
این رنگ‌های سیاه را زوج هنردوست به نقاشی افزودند

از آن تاریخ به بعد این گرافیتی در گالری‌های متعددی به نمایش در آمده و همیشه قلم‌مو و رنگ‌های استفاده شده در زمان کشیدنش نیز در کنار آن به نمایش گذاشته شده است.

کنگ ووک، مسئول این گالری در شهر سئول، پایتخت کره جنوبی گفته است “ما در حال گفتگو با هنرمندی که آن را کشیده هستیم تا مجددا این گرافیتی را ترمیم کنیم”.

مسئولان گالری از این زوج شکایت نکردند و آنها آزاد شده‌اند.

این اتفاق باعث شد تا مسئولان گالری اقدام به گذاشتن یک دیوار کوتاه در مقابل گرافیتی کرده و یک علامت “دست نزنید” نیز در کنارش قرار دهند.

منبع: سایت بی‌بی‌سی

اخبارویژه

فضه زحمتکشAuthor posts

دبیر خبر سایت پشت‌بام

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.