هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

فروش تابلو جکسون پلاک به ارزش 13 میلیون دلارتوسط : در:

فروش اثر ترکیب‌بندی قرمز جکسون پلاک


موزه اورسن تابلو جکسون پلاک (Red Composition (1946 را برای تنوع بخشیدن به مجموعه خود و خرید آثار جدید، به ارزش 13 میلیون دلار فروخت.

Jackson Pollock, Red Composition (1946). Image courtesy Christie’s.

این فروش بحث‌ برانگیز برای خرید آثاری از Sharif Bey، Ellen Blalock، Ellen Lesperance و چند هنرمند دیگر بوده است.

پشت‌بام دیدن این آثار را به شما پیشنهاد می‌کند.

Sharif Bey, Protest Shield #2 (2020). Courtesy of the Everson Museum of Art.
Ellen Lesperance, Black Gloves, Gods’ Eyes (2020). Courtesy of the Everson Museum of Art.
Ellen Blalock, Bang Bang, You Dead! (from the series “Not Crazy”), (2018). Courtesy of the Everson Museum of Art.
Dawn Williams Boyd, Waiting for Medgar, Jackson, MS, 1963 (2004). Courtesy of the Everson Museum of Art.
Courtney Leonard, Breach #2 (2016). Courtesy of the Everson Museum of Art.
Ellen Blalock, Mary (from the series “The Family Album: The Quilt Series”) (2000). Courtesy of the Everson Museum of Art.
Susan Frackelton, Five-Handled Vase with Garlands (1901). Courtesy of the Everson Museum of Art.

منبع خبر: آرت‌نت

اخبارویژه

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.