هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

لی الکساندر مک کوئین/شبح‌های عصیانتوسط : در:


شبح‌های عصیان

لی الکساندر مک کوئین متولد ۱۷ مارس ۱۹۶۹، طراح مد، از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ به عنوان طراح ارشد در جیوانچی کار کرد و در ۱۹۹۲ برند خود را تأسیس كرد. او چهار بار جایزه بهترین طراح سال بریتانیا (۱۹۹۶ ، ۱۹۹۷ ، ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳) و یک بار جایزه بهترین طراح سال CFDA در سال ۲۰۰۳ را از آن خود کرد.

مک کوئین در مدرسه Rokeby تحصیل کرد و در ۱۶ سالگی با درجه هنری مدرسه را ترک کرد و قبل از پیوستن به Gieves & Hawkes ، دوره خیاطی را در کالج نیوهام به پایان رساند و با خیاطان Savile Row Anderson & Sheppard به عنوان شاگرد کار کرد. مهارت‌هایی که در این زمان به دست آورد، بعدها به وی کمک کرد تا در دنیای مد به عنوان یک متخصص در ایجاد ظاهری بی‌نقص و متناسب شهرت پیدا کند.

خریداری مجموعه پروژه پایان‌نامه در سال ۱۹۹۲ به طور کامل توسط ایزابلا بلو

مک کویین در حالی که شاگردی می‌کرد، در مرکز هنری روزتا حضور یافت. وی همچنین مقاله‌ای نوشت که زمینه ورود به دوره کارشناسی ارشد مد در کالج هنر و طراحی سن مارتینز را فراهم آورد. مجموعه پروژه پایان‌نامه او در سال ۱۹۹۲ به طور کامل توسط ایزابلا بلو خریداری شد. ایزابلا بلو با استفاده از سبک منحصر به فرد و ارتباطاتش راه را برای الکساندر مک کوئین هموار کرد. او از بسیاری جهات مربی او بود. در این دوره بود که مک کوئین به هاکستون نقل مکان کرد؛ جایی که طراحان جدید دیگری از جمله حسین چالایان و پوریک سوینی در آن اسکان داشتند.

طراحی کمد لباس مخصوص تورهای دیوید بووی

اندکی پس از تولید مجموعه دوم خود ، “تئاتر ظلم”، مک کوئین با کیتی انگلند آشنا شد و بعد از مدتی از او خواست که برای سومین مجموعه خود، “پرندگان” در Kings Cross ، به عنوان مدیر به او بپیوندد. کیتی انگلند پس از آن به همکاری با مک کوئین ادامه داد و تأثیر زیادی بر کار او داشت. مک کوئین کمد لباس مخصوص تورهای دیوید بووی در سال‌های ۱۹۹۶-۱۹۹۷ و همچنین کت Union Union را که بووی در تصویر روی جلد آلبوم Earthling خود در سال ۱۹۹۷ به تن دارد، طراحی کرد.

مک کوئین به خاطر نمایش‌های باشکوه و غیر متعارف شناخته می‌شود

مجموعه‌های اول مک کوئین وی را به عنوان طراحی جنجالی با تکنیک‌های شوک‌آور مشهور کرد. کارولین ایوانز روزنامه نگار، در مجله 032c درباره “صحنه پردازی نمایشی ظلم” از مک کوئین نوشت. مک کوئین به خاطر نمایش‌های باشکوه و غیر متعارف شناخته می‌شود. تشریح ​​یک کشتی غرق شده برای مجموعه خود در بهار ۲۰۰۳، بازی شطرنج انسانی بهار ۲۰۰۵ و نمایش پاییز ۲۰۰۶ از مجموعه‌های بی‌نظیر این طراح بودند.

شبح‌هایی که حس خیال و عصیان را به مد افزودند

مک کوئین به استفاده از جمجمه در طراحی‌هایش مشهور بود. روسری‌‌هایی با این نقش، از مشهورترین طرح های اوست که در سراسر جهان کپی برداری شد. مک کوئین از فناوری و نوآوری جدیدی استفاده کرد تا پیچ و تاب دیگری به نمایش‌های خود اضافه کند و اغلب مخاطبان را شوکه و متعجب کرد.

شبح‌های او حس خیال و عصیان را به مد افزودند. مک کوئین یکی از اولین طراحانی بود که از مدلهای هندی در لندن استفاده کرد. در نهایت مک کوئین در سال ۲۰۱۰، در سن ۴۰ سالگی، در خانه خود در میفیر لندن خودکشی کرد. مایکل اولیویرا سالاک، مدیر Blow PR و یکی از دوستان مک کوئین می‌گوید: “سرپیچی برای من همان چیزی است که مک کوئین را تعریف می‌کرد.”

#بام_طراحی_مد
دبیر: امیر طباطبایی
تصاویر:

برای خرید نسخه کاغذی پشت بام به این لینک مراجعه کنید.
شرکت نگاه روشن پارس حامی پشت‌بام

مجله آنلاینویژه

امیر طباطباییAuthor posts

دبیر بام طراحی‌مد

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.