هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

پانزدهم آبان، روز تصویرگریتوسط : در:

سولماز جوشقانی

سولماز جوشقانی


«هفته تصویرگری»

از سال ۱۳۹۵، روز پانزدهم آبان به عنوان روز تصویرگری گرامی داشته می‌شود. در سال‌های اخیر هفته‌ای نزدیک به این روز، با عنوان «هفته تصویرگری»، مجموعه برنامه‌هایی از جمله نمایشگاه، نشست‌های تخصصی، بزرگداشت استادان این هنر و همچنین اهدای «نشان آبان» برگزار شده است. پیش از این، یک بار هم در سال 1380 هفته تصویرگری برگزار شده بود.
مخاطبان آثار تصویرگری معمولا با محصول نهایی کار و تلاش تصویرگران آشنایی دارند، در این‌جا به پشت صحنه خلق آثار رفته و تصاویری از حال و هوای میز کار برخی هنرمندان تصویرگر را با هم می‌بینیم.
از همه تصویرگران گرامی که در این زمینه با ما همکاری کردند بسیار سپاسگزاریم.

تصاویر به ترتیب:
پژمان رحیمی‌زاده
علی چناری
نازنین عباسی
شیرین شیخی
زهرا شجاعی
شیرین بابازاده
سولماز جهانگیر
آیدین سلسبیلی
هدی حدادی
احسان عبدالهی
کمال طباطبایی
هاله مودبیان
ملیکا سعیدا
عاطفه فتوحی
لاله ضیایی
نجلا مهدوی
مرجان ثابتی
مقداد ساداتی
سمیه مستوفی
سحر بردایی

بام تصویرسازی
دبیر: سمیه علیپور

پژمان رحیمی‌زاده
علی چناری
نازنین عباسی
شیرین شیخی
زهرا شجاعی
شیرین بابازاده
سولماز جهانگیر
آیدین سلسبیلی
هدی حدادی
احسان عبدالهی
https://www.instagram.com/pejmanrahimizadeh/
کمال طباطبایی
هاله مودبیان
ملیکا سعیدا
عاطفه فتوحی
لاله ضیایی
نجلا مهدوی
مرجان ثابتی
مقداد ساداتی
سمیه مستوفی
سحر بردایی

گروه معماری کارند حامی شماره پنجم پشت‌بام
اخبار هنر‌های تجسمی را در پشت بام پیگیری کنید.
برای خرید نسخه کاغذی پشت بام به این لینک مراجعه کنید.

مجله آنلاینویژه

سمیه علیپورAuthor posts

دبیر بام تصویرسازی

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.