هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

نمایش دوباره «پرتره یک بانو» گوستاو کلیمتتوسط : در:

گوستاو کلیمت

گوستاو کلیمت


یک نقاشی از گوستاو کلیمت که دزدیده شده بود، بعد از ۲۰ سال دوباره برای عموم قابل بازدید است.

یک باغبان نقاشی‌ دزدیده شده از کلیمت را پشت دیوار خانه‌ای که نقاشی در آن دزدیده شده بود، پیدا کرد.
اثر «پرتره یک بانو» در کیسه‌ای سیاه پیدا شد و اول به اشتباه فکر کردند که زباله است.
«پرتره یک بانو» در روز‌های آماده شدن برای نمایشگاهی که این اثر ستاره آن بود، سرقت شده و ۲۳ سال بعد در دیوار‌های همان نمایشگاه پیدا شد.

این اثر که بین سال‌های ۱۹۱۶-۱۹۱۷ کشیده شده، هم اکنون ۶۰ میلیون یورو قیمت دارد.
دزدیده شدن این اثر سال‌ها ایتالیا و دنیای هنر را گیج کرده بود. مردی که دزدی را گردن گرفته بود، قول داده بود که اثر به زودی پس داده خواهد شد.
قسمت جالب ماجرا اینجا است که این اولین باری نیست که نقاشی‌ از گوستاو کلیمت دزدیده شده و در جایی عجیب پیدا می‌شود. سال‌ها پیش اثری به نام «Zwei Liegende» در کمد منشی‌ای پیدا شد ، که به تازگی از دنیا رفته بود!
کارشناسان می‌گویند که به احتمال خیلی زیاد اثر پیدا شده اثر اصلی است، اما هنوز باید آزمایشاتی رویش انجام شود تا مطمئن شوند که واقعی است.

پایان خبر.

اخبارویژه

فضه زحمتکشAuthor posts

دبیر خبر سایت پشت‌بام

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.