هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

مروری بر نمایشگاه مهدی حسینیتوسط : در:

پشت‌بام - بام‌گردی - آخرین نمایشگاه مهدی حسینی


انسانی آمده؛ انسانی رفته

آثار آخرین نمایشگاه مهدی حسینی در گالری هور (مهرماه ۱۳۹۸) نگاهی کم‌حرف و پرمحتوا نسبت به حضور انسان در فضای پیرامونش دارد.
حسینی در آثار اخیرش، دست‌ساخته‌های بشر را به نمایش می‌گذارد که حضور انسانی را، بدون به تصویر کشیدن آن هدف قرار داده و صورت جدیدی از نظم انسان را به نمایش می‌گذارد.
آثار او سرشار از مطالعه دقیق زیبایی‌شناسی نگارگری مکتب هرات ایران در قرن ۹ هجری است، که نظم هندسیِ بخش‌بندی‌شده‌ای را به نمایش می‌گذارد تا مخاطب را به سپید‌خوانی و تجربه طلبیِ ذهنی دعوت کند.
نوشتن درباره آثار مهدی حسینی و پرداختن به همه زوایای آثار وی در این چند خط کوتاه امری‌ محال است، ولی با نگاهی ساده به آخرین آثار او، در می‌یابیم که گویی انسانی آمده و انسانی رفته است. درست شبیه شعرهای “موج نو”ی احمدرضا احمدی، که نمونه‌ای از آن را در زیر می‌خوانید:

از پشت شیشه‌های مه‌آلود با من حرف می‌زدی
صورتت را نمی‌دیدم
به شیشه‌های مه‌آلود نگاه کردم
بخار شیشه‌ها آب شده بود
شفاف بودند، اما تو نبودی
صدای تو را از دور می‌شنیدم
تو در باران راه می‌رفتی
تو تنها در باران زیر یک چتر به انتهای خیابان رفتی
از یک پنجره در باران صدای ویلن‌سل شنیده می‌شد
سرد بود
به خانه آمدم
پشت پنجره تا صبح باران می‌بارید

فرشید پارسی‌کیا
#بام_گردی

 

تصاویر بیشتر:

 

اخبار هنرهای تجسمی را در پشت بام پیگیری کنید.

برای خرید نسخه کاغذی پشت بام به این لینک مراجعه کنید.

خرید نسخه کاغذی

مجله آنلاین

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.