هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

مظفرالدین‌شاه به روایت تصویرتوسط : در:

مظفرالدین‌شاه به روایت تصویر

مظفرالدین‌ شاه به روایت تصویر


مظفرالدین‌شاه قاجار
آخرین پادشاه ایران که در ایران فوت کرد.

مظفرالدین‌شاه قاجار (۱۲۳۲–۱۲۸۵) پنجمین پادشاه ایران در دوران قاجار بود که پس از نزدیک به 40 سال ولایت عهدی
و پس از کشته‌شدن پدرش ناصرالدین‌شاه به دست میرزا رضا کرمانی، شاه شد و از شهر تبریز به پایتخت آمد.
در جریان جنبش مشروطه، برخلاف کوشش‌های صدراعظمش عین‌الدوله، با مشروطیت موافقت کرد و فرمان مشروطیت را امضا کرد.
او ده روز پس از امضای قانون اساسی درگذشت. وی آخرین پادشاه ایران است که در ایران درگذشته‌است.

مظفرالدین‌شاه در کربلا به خاک سپرده شده‌است.

عکسهایی که در زیر می‌بینید از  مجموعه عکس‌های آلبوم‌خانه کاخ گلستان است که با کوشش بهمن جلالی در کتاب ( گنج پیدا ) منتشر شده است.

مظفرالدین‌شاه در ۳ فروردین ۱۲۳۲ در تهران زاده شد.

او چهارمین پسر ناصرالدین‌شاه و فرزند شکوه‌السلطنه بود.
دو برادر بزرگ‌ترش، یعنی معین الدین میرزا و امیرقاسم خان، در خردسالی مردند. برادر سومش، یعنی مسعود میرزا ظل السلطان، هم از طرف مادری اشراف‌زاده نبود.

چهار ساله بود که به سوی رضاقلی‌خان هدایت به آذربایجان فرستاده شد و یک سال بعد به جانشینی (ولایتعهدی) رسید؛
بنابراین مظفرالدین شاه در پنج سالگی به سمت جانشینی برگزیده شد، و تا سال قتل پدرش قریب به چهل سال در ولیعهدی به سر می‌برد.

از دوران جایگیری مظفرالدین‌شاه در تبریز، که بنا بود آیین شهریاری را به ممارست بیاموزد، چیز زیادی گزارش نشده‌است؛
مگر آن‌که بنابر بیشتر تاریخ‌نویسان مشروطه، مردان ناشایست دوره‌اش کرده، سبب شدند که ساده‌دل و کم‌سواد بار آید.

وی قریب ۴۰ سال در شهر تبریز زندگی کرد تا اینکه پس از کشته شدن پدرش در سال ۱۲۷۵ خورشیدی، در سن ۴۳ سالگی به سلطنت رسید.

از زمان کشته‌شدن ناصرالدین شاه تا جلوس مظفرالدین شاه به تخت سلطنت ۴۰ روز به طول انجامید و طی این مدت علی‌اصغر امین‌السلطان (که بعدها به «اتابک» ملقب شد)
آخرین صدراعظم ناصرالدین شاه، ادارهٔ امور کشور را به دست داشت. با وجود سه سفر ناصرالدین شاه به اروپا، مظفرالدین شاه کم‌تر از آذربایجان خارج شد.

وی در عمارت بادگیر تاج‌گذاری نمود و دو ماه پس از جلوس وی میرزا رضای کرمانی، قاتل ناصرالدین شاه، در میدان مشق به دار آویخته شد.

 

برای خرید پشت بام چاپی به لینک زیر مراجعه کنید.

خرید نسخه کاغذی

اسناد پژوهشی

فرانک احمدزادهAuthor posts

فرانک احمدزاده عضو شورای سیاست‌گذاری پشت‌بام و مدیر گالری دنا است. وی تحصیلات خود را در مقطع لیسانس و فوق لیسانس در رشته زبان و ادبیات فرانسه به پایان رسانده است. و هم اکنون مدیر گروه پژوهشی مجله پشت بام است.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.