هنرکده هنرهای تزئینی در مهرماه 1339 توسط هوشنگ کاظمی و با حمایت وزیر فرهنگ و هنر وقت، مهرداد پهلبد، در ساختمانی اجاره‌ای در کوچه پیرجمالی در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان طالقانی فعلی تاسیس شد. با ظهور انجمن هنری خروس جنگی در اواخر دهه 1320 شمسی و تحولات مهم فرهنگی و هنری در دوره پهلوی دوم و به‌خصوص بعد از کودتای 28 مرداد 1332، فضاهای آموزشی در حیطه هنرهای دیداری مدرن گسترش پیدا کرد. هنرستان هنرهای زیبای تهران در سال 1332 با رویکرد آموزش نوین، که تحت تاثیر فضای آموزشی مدارس اروپا، فعالیت می‌کرد، توسط جلیل ضیاپور تاسیس شد. ضیاپور که خود بنیان‌گذار انجمن هنری خروس جنگی و از دانش‌آموختگان اروپا بود، شیوه آموزش این هنرستان را نسبت به مدارس و آموزشگاه‌های قبل تغییر داد و به‌همین دلیل اولین هنرآموخته‌گان این هنرستان مورد استقبال دانشکده هنرهای زیبای تهران قرار نگرفتند. در حالی که در محدوده  دهه های 20 و 30  تفکر بازگشت به هنر ملی و میهنی رواج پیدا کرده بود. در نگاه نخست توجه به اصالت ایرانی و هویت شرقی است که پایه‌های هنرهای تزئینی را شکل می‌دهد. با توجه به تحولات هنری ایران در دهه 30 و 40 شمسی و رواج هنر نوگرا در بین هنرمندان ایرانی، ماهیت و ساختار هنرکده هنرهای تزئینی با الگوبرداری از مدرسه آرت دکوی پاریس بنیان گذاشته شد. علاوه بر استادان ایرانی، از مدرسان خارجی (فرانسوی) هم دعوت شد که در هنرکده هنرهای تزئینی تدریس کنند. حضور این استادان سبب آشنایی و شناخت بیش‌تر هنرجویان ایرانی با هنر مدرن غربی شد. این هنرکده با ایجاد امکانی برای ادامه تحصیل دانش‌آموختگان هنرستان و ایجاد رشته‌های جدید، بخشی از نیازهای تحصیلی نسل جدید را پاسخ داد. این شماره از پشت بام به این هنرکده اختصاص دارد که میتوانید از این لینک خریداری فرمایید.

معرفی هنرمند/ بهزاد حاتمتوسط : در:

بهزاد حاتم

بهزاد حاتم (1328/تهران) گرافیست، نقاش و منتقد ایرانی است. وی از هنرمندان جریان هنر نوگرای ایران محسوب می‌شود.

 بهزاد حاتم دوره کارشناسی گرافیک را در دانشکده‌ هنر‌های ‌زیبای ‌دانشگاه ‌تهران گذراند(1339-1343).
وی در سال 1343 موفق به دریافت بورس تحصیلی از دولت فرانسه شد. او به تدریس در دبیرستان البرز تهران و هنرستان‌های نقاشی وزارت فرهنگ و هنر پرداخت (1343-1345).

او در سال 1345 با شرکت در نمایشگاه های مختلف آغاز به خلق آثار خاکی برجسته و شکسته نمود.
بهزاد حاتم از سال 1346 به دعوت حسین کاظمی شروع به تدریس در دانشکده‌ هنر‌های ‌زیبای‌ دانشگاه‌ تهران کرد. همچنین در دانشکده تربیت مدرس هنر به تدریس می‌پرداخت. وی برای ادامه تحصیل در سال 1354 به لندن و پاریس سفر کرد.

حاتم پس از بازگشت، به تدریس در دانشگاه‌های مختلف ادامه داد و آثارش را در نمایشگاه‌های گروهی و انفرادی زیادی در داخل و خارج کشور به نمایش گذاشت.
بسیاری از کار‌های او در موزه هنر معاصر، موزه معاصر کرمان، فرهنگستان هنر ایران، کاخ نیاوران و همچنین در مجموعه‌های خصوصی در ایران، کانادا، آمریکا، انگلستان، فرانسه و ایتالیا نگهداری می‌شود. وی بیش از صد سخنرانی و مقاله چاپ شده در باب هنر و هنرمندان در کارنامه خود دارد.

بهزاد حاتم از مدعوین گروه آزاد نقاشان و مجسمه‌سازان بود که در نمایشگاه‌ “گنج و گستره 2” به همراه این گروه شرکت کرد.

بهزاد حاتم ضمن برگزای چند نمایشگاه انفرادی در نمایشگاه های گروهی بسیاری در ایران، پاریس، آلمان و ازبکستان حضور داشت.

آثار:

اخبارهنرمندانویژه

فضه زحمتکشAuthor posts

دبیر خبر سایت پشت‌بام

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.